Curcumin Zerdeçal

yazar:

kategori:

Kurkumin (Curcumin) Zerdeçal (Turmelic)

Zerdeçal, Asya’da yaygın olarak kullanılan bir baharattır ve körilerde ana bileşendir.

Sarı rengi nedeniyle bazen Hint safranı olarak da anılır.

Kurkumin, zerdeçalın temel aktif maddesidir.

Bu makale, zerdeçal ve kurkumin’in faydalarına ve bunlar arasındaki temel farklılıklara ve bunlarla nasıl takviye yapılacağına bakmaktadır.

Zerdeçal ve Kurkumin Nedir?

Zerdeçal, zencefil ailesinin çiçekli bir bitkisi olan Curcuma longa’nın kökünden gelir.

Genellikle kurutulmuş ve toz halinde satılır. Bununla birlikte, taze olarak satın alınırsa, daha yoğun sarıdan altın rengine sahip zencefil köküne benzer görünümündedir.

Hindistan’da zerdeçal cilt rahatsızlıkları, sindirim sorunları ve ağrıları tedavi etmek için kullanılır. Aslında, geleneksel şifanın bir biçimi olan Ayurvedik tıbbın temelidir (2).

Zerdeçal birçok bitki maddesi içerir, ancak bir grup olan curcuminoids, sağlığı geliştiren en büyük etkilere sahiptir (3 , 4).

Üç önemli curcuminoid, curcumin, demethoxycurcumin ve bisdemethoxycurcumin’dir. Bunlardan kurkumin en aktif ve sağlığa en faydalı olanıdır (3).

Çoğu zerdeçal preparatının yaklaşık% 2-8’ini temsil eden kurkumin, zerdeçalın kendine özgü rengini ve aromasını verir (5).

Curcumin kendi başına anti-enflamatuar, anti-tümör ve antioksidan etkileriyle bilinir (6, 7 ).

ÖZET
Zerdeçal, cilt ve sindirim sorunları gibi birçok sağlık sorununu tedavi etmek için kullanılır. Antiinflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip etken madde curcumin içerir.

Zerdeçal ve Kurkumin Ortak Birçok Faydaları Var

Zerdeçal ve kurkumin, birçok sağlık yararı sağlayan tıbbi özelliklere sahiptir (8).

İşte hem zerdeçal hem de kurkuminin bilim tarafından desteklenen açık faydalar gösterdiği alanlardan bazıları:

Osteoartrit: Zerdeçalda kurkumin içeren bitki bileşikleri, iltihap belirteçlerini azaltabilir ve böylece osteoartrit semptomlarını hafifletebilir (3, 9, 10).
Obezite: Zerdeçal ve kurkumin, obeziteyle ilgili iltihaplanma yolunu engelleyebilir ve vücut yağını düzenlemeye yardımcı olabilir (5, 11, 12).
Kalp hastalığı: Zerdeçal ve kurkumin “kötü” LDL kolesterolü ve trigliseridleri azaltabilir ve sonuç olarak kalp hastalığı riskini azaltabilir (13).
Diyabet: Zerdeçal ve kurkumin, kan şekeri metabolizmasını iyileştirebilir ve diyabetin vücudunuz üzerindeki etkilerini potansiyel olarak azaltabilir (14, 15, 16).
Karaciğer: Bir hayvan çalışması, zerdeçal özünün ve kurkuminin zararlı oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olarak kronik karaciğer hasarına karşı koruyucu olduğunu buldu (17).
Kanser: Araştırma hala erken aşamalarında olsa da zerdeçal ve kurkumin, kolon ve diğer kanser hücrelerinin aktivitesini azaltabilir (18, 19, 20).
Antifungal: Zerdeçal ve kurkumin, mantar hücre zarlarını bozabilir ve daha iyi sonuçlar için mantar ilaçlarıyla birlikte kullanılabilir (21, 22, 23).
Antibakteriyel: Zerdeçal ve kurkumin güçlü antibakteriyel etkilere sahiptir. Hastalığa neden olan birçok bakterinin büyümesini azaltabilirler (23, 24, 25).
ÖZET
Zerdeçal ve kurkumin hem antimikrobiyal hem de tıbbi özelliklere sahiptir. Araştırmalar, kalp hastalığı, osteoartrit ve obezite hastalarına fayda sağlayabileceklerini gösteriyor.

Zerdeçal, Kurkumin’e Atfedilmeyen Bazı Sağlık Faydalarına Sahip Olabilir

Zerdeçal, tıp dünyasında çok saygı gören bir bitkidir.

Sadece artrite iyi gelmekle kalmaz, aynı zamanda yaşlandıkça beyninizi de koruyabilir. Parkinson hastalığının tedavisinde umut vaat ettiği konusunda yapılan çalışmalar mevcuttur (2, 4, 26).

Zerdeçal, vücudunuzu desteklemek için birlikte çalışan çeşitli bitki bileşikleri içerir.

Zerdeçalın antifungal aktivitesine bakan bir çalışma, kurkumin de dahil olmak üzere sekiz bileşeninin tümünün mantar büyümesini engelleyebildiğini buldu.

Bu nedenle, tek başına kurkumin mantar büyümesini azaltabilse de, bunun yerine zerdeçal kullanarak çok daha büyük bir etki elde edebilirsiniz (21, 22).

Benzer şekilde, başka bir çalışma zerdeçalın tümör hücrelerinin büyümesini baskılamada tek başına kurkuminden daha iyi olduğunu buldu (27).

Bununla birlikte, zerdeçal kurkumin içerdiğinden, diğer sağlık koşulları söz konusu olduğunda zerdeçalın kurkumin’den daha iyi olup olmadığını belirlemek zordur.

Her birinin etkilerini doğrudan karşılaştıran daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

ÖZET
Zerdeçal, birlikte daha iyi çalıştığı görülen antioksidan, antienflamatuvar ve antimikrobiyal aktivitelere sahip bitki bileşiklerinden oluşur.

Curcumin, Belirli Koşullar İçin Zerdeçaldan Daha Faydalı Olabilir

Kurkumin, zerdeçaldaki en aktif bileşen olarak kabul edildiğinden, araştırmacılar onu izole etmeye ve kendi başına belirli koşullara fayda sağlayıp sağlamayacağını incelemeye başladılar (6).

Güçlü anti-enflamatuar ve antioksidan etkilere sahip olduğu ve hatta antibakteriyel etkileriyle yara iyileşmesini destekleyebileceği gösterilmiştir (7, 21, 28).

Dahası, hem zerdeçal hem de kurkuminin tip 2 diyabette kan şekerini azalttığı bulunmuştur. Bununla birlikte, bir hayvan araştırması, kurkuminin diyabet belirteçlerini en aza indirmede zerdeçaldan daha iyi olduğunu belirledi (15 ).

Curcumin, tip 2 diyabete temel katkı sağlayan tümör nekroz faktörü (TNF) ve interlökin 6 (IL-6) gibi inflamatuar belirteçleri özellikle azaltabilir (6, 29).

Tip 2 diyabetli kişilerde zerdeçal ve kurkuminin etkilerini karşılaştıran ek çalışmalara ihtiyaç vardır.

Ayrıca osteoporoz riskini de azaltabilir.

Bir hayvan çalışması, kurkumin benzeri kurkuminoidlerle zenginleştirilmiş zerdeçal özleri alan sıçanların kemik kütlesini korurken, daha az miktarda curcuminoid eklenmiş olanların hiçbir etki göstermediğini buldu (30).

Bununla birlikte, kurkumin genellikle zayıf bir şekilde emilir ve sindirilmeden bağırsaklarınızdan geçebilir (17).

Yararlı bir ipucu, öğünlerinize veya kurkumin içeren takviyelerinize biraz karabiber eklemektir. Karabiberdeki piperin adı verilen bir madde, kurkuminin biyoyararlanımını% 2 artırabilir (31).

ÖZET
Curcumin’in güçlü antioksidan ve antienflamatuvar etkileri, diyabet ve osteoporozlu kişilere fayda sağlayabilir ancak emilimi zayıf olabilir. Kurkumin’i karabiberde piperinle birleştirmek, emilimi önemli ölçüde artırabilir.

Hangisini Seçmelisiniz?

Kurkumin veya zerdeçal takviyesi almanın en iyisi olup olmadığı konusunda resmi bir fikir birliği yoktur.

Yararlı etkiler gösteren çoğu çalışma, tek başına yüksek konsantrasyonda kurkumin veya kurkumin içeren ekstrakte edilmiş zerdeçal kullanmıştır.

Bir takviye seçerken, klinik olarak test edilmiş ve iyi emildiği kanıtlanmış bir formül satın almak önemlidir.

Eklem artriti üzerine yapılan bir incelemede, günde 1 gram kurkumin içeren zerdeçal özleri, 8-12 hafta sonra en büyük yararı gösterdi (10).

Kolesterolünü düşürmek isteyenler için günde iki kez 700 mg zerdeçal özü yardımcı olabilir (32).

Sekiz haftalık bir çalışma, her gün çörek otu tohumu ile birleştirilen 2.4 gram zerdeçal tozunun kolesterolü, bel çevresini ve iltihabı azalttığını buldu (33).

Araştırma karışık olsa da, sporcularda yapılan bir çalışma, üç bölünmüş dozda 6 gram kurkumin ve 60 mg piperinin egzersiz sonrası kas hasarını azaltmaya yardımcı olduğunu buldu (34).

Curcumin’in iyi tolere edildiği kabul edilir ve günde 12 grama kadar yüksek dozlarda test edilmiştir (35, 36).

Bununla birlikte, bağırsak rahatsızlığı ve mide bulantısı gibi bazı yan etkilere neden olabilir (13).

ÖZET
Araştırmalar, günde 1-6 gram kurkumin içeren zerdeçal veya kurkumin takviyelerinin faydalı olabileceğini gösteriyor. Yüksek dozlarda sindirimle ilgili yan etkiler olabilir.

Sonuç Olarak

Zerdeçal, binlerce yıldır iltihaplanma, bakteriyel enfeksiyonlar ve sindirim sorunlarını tedavi etmek için kullanılan değerli bir baharattır.

Antioksidan ve antiinflamatuar etkileri kanıtlanmış kurkumin içerir.

Kurkumin veya zerdeçal takviyesi almanın en iyisi olup olmadığı konusunda resmi bir fikir birliği yoktur.

Çoğu çalışma, tek başına yüksek konsantrasyonda kurkumin veya kurkumin içeren ekstrakte edilmiş zerdeçal kullanır.

Hem zerdeçal hem de kurkumin eklem iltihabını, kolesterolü, kan şekerini, ayrıca tümör, mantar ve bakteri gelişimini azaltabilir.

Kurkuminin emilimini artırmaya yardımcı olacağından, zerdeçal tozu veya takviyesi ile birlikte biraz karabiber içtiğinizden emin olun.


Yorumlar

Bir yanıt yazın