Koenzim Q10

yazar:

kategori:

Koenzim Q-10

Koenzim Q10 (CoQ10), vücudunuzun doğal olarak ürettiği bir antioksidandır. Hücreleriniz büyüme ve bakımı için CoQ10 kullanır.

Yaşlandıkça vücudunuzdaki CoQ10 seviyeleri azalır. CoQ10 seviyelerinin, kalp hastalığı gibi belirli rahatsızlıkları olan kişilerde daha düşük olduğu bulunmuştur. CoQ10, belirli kalp rahatsızlıklarının yanı sıra migren ve Parkinson hastalığının tedavisine yardımcı olabilir.

CoQ10 et, balık ve tam tahıllarda bulunur. Bununla birlikte, bu diyet kaynaklarında bulunan CoQ10 miktarı, vücudunuzdaki CoQ10 seviyelerini önemli ölçüde artırmak için yeterli değildir.

CoQ10 kullanımına ilişkin araştırmalar şunları göstermektedir:

Kalp İşlevi : CoQ10’un konjestif kalp yetmezliği semptomlarını iyileştirdiği gösterilmiştir. CoQ10 kan basıncını düşürmeye yardımcı olmaktadır. Bazı araştırmalar, diğer besinlerle birleştirildiğinde, CoQ10’un baypas ve kalp kapakçığı ameliyatı geçiren kişilerde iyileşmeye yardımcı olduğunu göstermektedir.

Parkinson hastalığı: Yapılan araştırmalar, yüksek doz CoQ10’un, sinir sisteminin hareketi etkileyen bu ilerleyici bozukluğunun erken aşamalarındaki insanlar için faydalı olabileceğini düşündürmektedir.

Statin kaynaklı miyopati: Bazı araştırmalar, CoQ10’un bazen statin almakla ilişkili kas zayıflığını hafifletmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Migren: Bazı araştırmalar, CoQ10’un baş ağrılarının sıklığını azaltabileceğini düşündürmektedir.

Fiziksel performans: CoQ10 enerji üretimine dahil olduğundan, bu desteğin fiziksel performansınızı artırabileceğine inanılıyor.

Güvenlik ve yan etkiler

CoQ10 takviyeleri, konjestif kalp yetmezliği ve Parkinson hastalığı gibi durumların tedavisinde faydalı olabilir. CoQ10, birkaç yan etki ile güvenli kabul edilir ve belirtildiği gibi alındığında çok az yan etki üretmektedir. Ancak, bu desteği doktorunuzun gözetiminde aldığınızdan emin olun.

Hafif yan etkiler şunları içerebilir:

Üst karın ağrısı, iştah kaybı, mide bulantısı, ishal, baş ağrısı, uykusuzluk hastalığı, döküntüler, yorgunluk, baş dönmesi, ışık hassaslığı, sinirlilik

CoQ10’un hamilelik ve emzirme sırasında kullanım güvenliği oluşturulmamıştır. Hamileyseniz veya emziriyorsanız CoQ10 kullanmayın.

Etkileşimler

Olası etkileşimler şunları içerir:

Antikoagülanlar. CoQ10, warfarin (Coumadin, Jantoven) gibi kan inceltici ilaçları daha az etkili hale getirebilir. Bu, kan pıhtılaşması riskini artırabilir.