Polifenoller

Polifenoller Nedir? Yararları Zararları

yazar:

kategori:

Polifenoller, meyveler, sebzeler, otlar, tohumlar ve tahıllar gibi çok çeşitli gıdalarda ve kahve, çay, kakao ve şarap gibi içeceklerde bol miktarda bulunan ikincil metabolitlerdir. Anti-kanser, anti-oksidan, anti-mikrobiyal, anti-enflamatuar özellikleri içeren potansiyel sağlık yararlarına olan ilgiden dolayı şu anda büyük bir bilimsel ilgi ve araştırma konusudur. 

Polifenoller, diğerlerinin yanı sıra kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, obezite ve nörodejeneratif hastalıklar gibi kronik hastalıkların önlenmesinde de yararlı olabileceği düşünülmektedir.

Öncelikle gıdalarda bulunan polifenollerin listesi ile başlayıp, temel bilgilerle devam edip, yazının ilerleyen bölümlerinde de polifenollerin insan sağlığı üzerine etkilerine değinelim.

Yaygın Diyetsel Flavonoidler

Flavonoid Alt SınıfıBesinsel Flavonoidler (aglikonlar)Yaygın Besin Kaynaklar
AntosiyanidinlerSiyanidin, Delfinidin, Malvidin, Pelargonidin, Peonidin, PetunidinKırmızı, mavi ve mor yemişler; kırmızı ve mor üzümler; kırmızı şarap
Flavan-3-ols: 
Monomerler (Kateşinler):(+)-Kateşin, (-)-Epikateşin, (-)-Epigallokateşin, (+)-Gallokateşin; ve bunların gallat türevleriÇaylar (özellikle beyaz, yeşil ve oolong), kakao bazlı ürünler, üzümler, meyveler, elmalar
Dimerler ve Polimerler:ProantosiyanidinlerElmalar, meyveler, kakao bazlı ürünler, kırmızı üzümler, kırmızı şarap
Theaflavinler, ThearubiginlerSiyah çay
FlavonollerIsorhamnetin, Kaempferol, Myricetin, QuercetinSoğan, yeşil soğan, lahana, brokoli, elma, çilek, çaylar
FlavonlarApigenin, Luteolin, Baicalein, ChrysinMaydanoz, kekik, kereviz, acı biber
İzoflavonlarDaidzein, Genistein, Glycitein, Biochanin A, FormononetinSoya fasulyesi, soya gıdaları, baklagiller
Yaygın Diyetsel Flavonoidler

Polifenoller, fenol birimlerinin katları ile karakterize edilen, doğal olarak oluşan organik bileşiklerin geniş bir ailesidir. Bitkilerde bol miktarda bulunurlar ve yapısal olarak çeşitlidirler. Polifenoller, bazıları tarihsel olarak boya olarak ve deri tabaklamak için kullanılmış olan flavonoidler, tanik asit ve ellagitannin içerir.

polifenol içeren yiyecekler
Polifenoller İçeren Yiyecekler

Tanım

Bir polifenol yapısına (yani, aromatik halkalar üzerinde birkaç hidroksil grubu) sahip doğal ürünler olduğu ve dört ana sınıf dahil olduğu kabul edilmektedir: “fenolik asitler, flavonoidler, stilbenler ve lignanlar”.

Flavonoidler arasında flavonlar, flavonoller, flavanoller, flavanonlar, izoflavonlar, proantosiyanidinler ve antosiyaninler bulunur. Gıdalarda özellikle bol miktarda bulunan flavanoidler kateşin (çay, meyveler), hesperetin (turunçgiller), siyanidin (kırmızı meyveler ve yemişler), daidzein (soya fasulyesi), proantosiyanidinler (elma, üzüm, kakao) ve kuersetindir (soğan, çay, elmalar).

Fenolik asit kafeik asit içerir

Liganlar, Keten tohumu ve diğer tahıllarda bulunan fenilalaninden türetilen polifenollerdir.

Polifenoller Molekuler Siniflama
Polifenoller Molekuler Siniflama

Polifenollerin Kimyası

Polifenoller genellikle daha büyük moleküllerdir (makromoleküller). Üst moleküler ağırlık limitleri yaklaşık 800 daltondur, bu da hücre içi etki bölgelerine ulaşabilmeleri veya hücre yaşlandıktan sonra pigmentler olarak kalabilmeleri için hücre zarları boyunca hızla yayılma olasılığına izin verir. Bu nedenle, birçok büyük polifenol, daha küçük polifenollerden hidrolize olmayan tanenlere doğru yerinde biyosentezlenir ve bitki matrisinde keşfedilmemiş olarak kalır. Çoğu polifenol, esterler (hidrolize edilebilir tanenler) veya daha kararlı C-C bağları (hidrolize edilemeyen yoğunlaştırılmış tanenler) ile bağlanan pirokatekol, resorsinol, pirogallol ve floroglusinolün tekrar eden fenolik kısımlarını içerir. Proantosiyanidinler çoğunlukla kateşin ve epikateşinin polimerik birimleridir.

Polifenoller Renkli Meyveler

Yiyeceklerde Polifenoller

En çok Şarapta (doğal fenoller ve polifenoller) ve Çayda (doğal fenoller ve polifenoller) bulunurlar.

Polifenoller, birçok meyve içinde %0,2-0,3‘e kadar miktarda bulunurlar. 

Şarap, çikolata, baklagiller veya çay tüketmek de günde yaklaşık bir gram alıma katkıda bulunabilir.

Polifenoller

Polifenoller üzerine 2005 tarihli bir incelemeye göre:

En önemli besin kaynakları, meyve ve sebzeler, yeşil çay, siyah çay, kırmızı şarap, kahve, çikolata, zeytin ve sızma zeytinyağı gibi yaygın olarak büyük miktarlarda tüketilen gıdalardır. Otlar ve baharatlar, kabuklu yemişler ve algler de polifenollerin içerikleri açısından potansiyel olarak önemlidir. Bazı polifenoller belirli gıdalara özgüdür (narenciyedeki flavanonlar, soyadaki izoflavonlar, elmadaki floridzin); quercetin gibi diğerleri ise meyve, sebze, tahıllar, baklagiller, çay ve şarap gibi tüm bitki ürünlerinde bulunur.

Bazı polifenoller, özellikle geviş getiren hayvanlarda sindirim enzimlerine ve diğer proteinlere bağlanabilen demir ve diğer metal iyonları gibi temel besinlerin emilimini engelleyen bileşikler olan antinutrientler olarak kabul edilir.

Pişirme yöntemlerinin karşılaştırılmasında, sebzelerdeki fenolik ve karotenoid seviyeleri, kızartmaya kıyasla buharda pişirmede daha yüksek seviyelerde bulunur.  

Polifenoller Hakkında Yapılan Araştırmalar

Polifenoller, biyolojik etkilerinin belirlenmesini zor olan geniş ve çeşitli bileşikler grubudur. Büyüme, hayatta kalma veya üreme için kullanılmadıkları ve diyet enerjisi sağlamadıkları için besin olarak kabul edilmezler. Bu nedenle, Avrupa Birliği, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nde vitaminler, mineraller ve lif için belirlenmiş  “önerilen günlük alım seviyelerine” sahip değiller.

ABD’de, Gıda ve İlaç İdaresi, üreticilere, polifenollerin, böyle bir niteliği doğrulamak için fizyolojik kanıtlar bulunmadığı ve bir Diyet Referans Alım değeri belirlenmediği sürece, gıda etiketlerinde antioksidan besinler olarak bahsedilemeyeceğine dair bir kılavuz yayınlamıştır. Avrupa Birliği’nde 2012 ve 2015 yılları arasında iki sağlık beyanına izin verilmiştir: 

Polifenoller Kakao

1) günde 200 mg’ı aşan dozlarda kakao katılarındaki flavanoller, vasküler esnekliğin ve normal kan akışının korunmasına katkıda bulunabilir;

2) zeytinyağı polifenoller (5 mg hidroksitirosol ve türevleri (ör. oleuropein kompleksi ve tirozol), günlük tüketilirse “kan lipitlerinin oksidatif hasardan korunmasına katkıda bulunabilir”).

Hergün diyete eklenen polifenol takviyesi demir emilimini kısıtlar, ancak eritropoezi iyileştirir. Bu özellik beta Talasemi hastalarında demirin vücuttan uzaklaştırılması için avantaj sağlayabilir.

2022 itibariyle, polifenollerin sağlık biyobelirteçleri üzerindeki etkisini değerlendiren klinik deneyler sınırlıdır ve hem bireysel polifenoller hem de toplam polifenoller için alım değerlerinin geniş değişkenliği nedeniyle sonuçların yorumlanması zordur.

Polifenoller bir zamanlar antioksidanlar olarak kabul edilmiş, ancak bu kavram artık geçerliliğini yitirmiştir. Çoğu polifenol, vücuda girdikten sonra katekol-O-metiltransferaz tarafından metabolize edilir ve bu nedenle in vivo antioksidan aktiviteye izin veren kimyasal yapıya sahip değildir; sinyal molekülleri olarak biyolojik aktivite sergileyebilirler. Bazı polifenoller, 2017’de diyet önerilerinin geliştirilmesi düşünülen biyoaktif bileşikler olarak kabul edilir.

Kardiyovasküler hastalıklar

1930’larda, polifenoller kılcal geçirgenlikte bir faktör olarak kabul edildi (daha sonra P vitamini olarak adlandırıldı), ardından 21. yüzyılda kardiyovasküler hastalıklar üzerinde olası bir etkiye dair çeşitli çalışmalar yapıldı. Klorojenik asit veya flavan-3-oller (beyaz çay, yeşil çay, siyah çay, üzüm, şarap, elma suyu, kakao, mercimek, börülce) gibi polifenolleri tüketmenin kan basıncı üzerinde küçük bir etkisi olduğunu gösteren bazı incelemeler olmasına rağmen, çoğu polifenol için kardiyovasküler düzenleme üzerinde bir etkiye dair bir kanıt yoktur.

Kanser

2019 itibariyle, diyet flavonoidlerinin kanser riskini azalttığına dair çok az kanıt var.

Polifenoller ve Bilişsel İşlev

Polifenoller, sağlıklı yetişkinlerde olası bilişsel etkiler için ön araştırma aşamasındadır.

Yaban mersini müdahalelerinin bilişsel performans ve ruh hali üzerindeki etkisi: Randomize kontrollü çalışmaların sistematik bir incelemesi

Resveratrol takviyesinin yetişkinlerde bilişsel performans ve ruh hali üzerindeki etkisi: sistematik bir literatür taraması ve randomize kontrollü çalışmaların meta-analizi

Fitoostrojen Yiyecekler
Fitoostrojen Yiyecekler

Polifenoller ve Fitoöstrojenler

Yapısal olarak 17β-Estradiol ile ilişkili olan izoflavonlar, fitoöstrojenler olarak sınıflandırılır. İzoflavon tüketmenin sağlık veya hastalık üzerinde etkisi olduğuna dair çok az bilimsel kanıt vardır. Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi tarafından yapılan bir risk değerlendirmesi, izoflavonlar normal bir diyetle tüketildiğinde endişelenecek bir neden bulamamıştır.

Flebotonik

Ana madde: Diosmin § Flebotonik

Kısmen narenciye kabuğu özütlerinden (hesperidin gibi flavonoidler) ve sentetik bileşiklerden oluşan heterojen bileşimli flebotonikler, kronik venöz yetmezliği ve hemoroitleri tedavi etmek için kullanılır. Diosmin gibi bazıları reçetesiz diyet takviyeleriyken, bir diğeri – Vasculera (Diosmiplex) – venöz bozuklukları tedavi etmeye yönelik reçeteli bir tıbbi besindir. Etki mekanizmaları tanımlanmamıştır ve venöz hastalıkları tedavi etmek için flebotonik kullanmanın yararına dair klinik kanıt sınırlıdır.

Barsak mikropları
Barsak mikropları

Polifenoller ve Bağırsak Mikrobiyomu

Polifenoller, bağırsak mikrobiyotası tarafından kapsamlı bir şekilde metabolize edilir ve bağırsak mikrobiyotasının işlevinde potansiyel bir metabolik faktör olarak araştırılmaktadır. Biyolojik işlevlerini anlamak için polifenol bağırsak mikrobiyota etkileşimleri dikkate alınmalıdır.

Polifenollerin çoğu emilmeden ince bağırsaktan geçerek kolonu (kalın bağırsak) kolonize eden bağırsak mikrobiyotasıyla karşılaşır. Bu, polifenolik bileşikler ve bağırsak mikrobiyotası arasında iki yönlü karşılıklı bir reaksiyonun gelişmesine yol açmıştır. İlk olarak, polifenoller bağırsak mikrobiyotası tarafından metabolitlerine dönüştürülür ve bu da polifenollerin biyoyararlanımının artmasına neden olur. 

İkincisi, polifenoller, çoğunlukla patojenik bakterilerin inhibisyonu ve faydalı bakterilerin uyarılması yoluyla bağırsak mikrobiyal topluluğunun bileşimini modüle eder. İkincisinde, bir prebiyotik metabolit gibi davranabilir ve faydalı bakterileri zenginleştirebilirler . Bu nedenle, diyet polifenolleri ve bağırsak mikrobiyotasının etkileşimleri, insan konak sağlığı üzerinde bir etkiye neden olabilir.

Profenoller Toksisite ve Yan Etkileri

Polifenol alımının yan etkileri hafiften (örneğin, gastrointestinal sistem semptomları) şiddetliye (örneğin, hemolitik anemi veya hepatotoksisite) kadar değişir. 1988’de polifenol tüketimini takiben hemolitik anemi belgelendi ve kateşin içeren bir ilacın geri çekilmesiyle sonuçlandı.

Polifenollerin metabolizması, muhtemelen bir polifenol sınıfı olan greyfurt furanokumarinleri tarafından karaciğer enzimi CYP3A4’ün inhibisyonunu içeren greyfurt-ilaç etkileşimlerinde olduğu gibi flavonoid-ilaç etkileşimlerine neden olabilir. Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi, yeşil çay özü veya kurkumin gibi bazı polifenol içeren takviyeler ve katkı maddeleri için üst sınırlar belirledi. Diyette bulunan çoğu polifenol için, besin-ilaç etkileşimlerinin ötesinde olumsuz bir etki olası değildir.

Polyphenol

Takviye edici gıdalar normal beslenmenin yerine geçemezler. Tavsiye edilen günlük porsiyonu aşmayın. Hamilelik emzirme dönemi, hastalık veya ilaç kullanılması durumlarında doktorunuza başvurunuz.
Takviye edici gıda seçiminde Doktorunuzun tavsiyesine uyunuz. Site içerisinde ve/veya ürün detaylarında yer alan yazılar sadece bilgi amaçlıdır. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.