D Vitamini

yazar:

kategori:

D Vitamini D3 Kolekalsiferol D2 ergokalsiferol

D vitamini, kalsiyum, magnezyum ve fosfatın bağırsaktan emilimini ve diğer birçok biyolojik etkiyi artırmaktan sorumlu, yağda çözünen bir sekosteroid grubudur. İnsanlarda bu gruptaki en önemli bileşikler D3 vitamini (kolekalsiferol olarak da bilinir) ve D2 vitaminidir (ergokalsiferol).

Vitaminin ana doğal kaynağı, güneşe maruz kalmaya (özellikle UVB radyasyonuna) bağlı kimyasal bir reaksiyon yoluyla deri epidermisinin alt katmanlarında kolekalsiferol sentezidir. Kolekalsiferol ve ergokalsiferol diyetten ve takviyelerden alınabilir. Yağlı balık eti gibi yalnızca birkaç yiyecek doğal olarak önemli miktarda D vitamini içerir. Birçok ülkelerde, inek sütü ve bitkilerden türetilen süt ürünlerinde ve birçok kahvaltılık tahıla D vitamini eklenir. Ultraviyole ışığa maruz kalan mantarlar yararlı miktarda D vitamini sağlar. Diyet önerileri tipik olarak, popülasyonda güneşe maruz kalma değişken olduğundan ve cilt kanseri riski açısından güvenli olan güneşe maruz kalma miktarı hakkındaki öneriler belirsiz olduğundan, bir kişinin tüm D vitamininin ağızdan alındığını varsayılır.

Diyet veya deri sentezinden gelen D vitamini biyolojik olarak etkisizdir. İlki karaciğerde, ikincisi böbreklerde olmak üzere iki protein enzim hidroksilasyon basamağıyla aktive edilir.