K vitamini

yazar:

kategori:

K vitamini

K vitamini, gıdalarda ve besin takviyelerinde bulunan yapısal olarak benzer, yağda çözünen vitaminler grubudur. İnsan vücudu, kan pıhtılaşması için gerekli olan belirli proteinlerin tam sentezi için (koagülasyondan K, “pıhtılaşma” için Danca) veya kalsiyumun kemiklere ve diğer dokulara bağlanmasını kontrol etmek için K vitaminine ihtiyaç duyar. Tam sentez, bir kofaktör olarak K vitamini kullanan gama-glutamil karboksilaz enzimi tarafından “Gla proteinleri” olarak adlandırılan bu proteinlerin son modifikasyonunu içerir. Bu modifikasyon, başka türlü yapamayacakları kalsiyum iyonlarını bağlamalarına (şelatlamalarına) izin verir.

K vitamini olmadan kan pıhtılaşması ciddi şekilde bozulur ve kontrolsüz kanama meydana gelir. Ön klinik araştırmalar, K vitamini eksikliğinin kemikleri zayıflatarak potansiyel olarak osteoporoza yol açabileceğini ve arterlerin ve diğer yumuşak dokuların kalsifikasyonunu destekleyebileceğini göstermektedir.

Kimyasal olarak K vitamini ailesi 2-metil-1,4-naftokinon (3-) türevlerini içerir. K vitamini iki doğal vitamin içerir: K1 vitamini ve K2 vitamini. K2 vitamini, sırayla, izoprenoid atom gruplarından oluşan farklı uzunluklarda karbon yan zincirlerine sahip bir dizi ilgili kimyasal alt tipten oluşur.

Filokinon veya fitomenadion olarak da bilinen K1 vitamini bitkiler tarafından yapılır ve doğrudan fotosenteze dahil olduğu için yeşil yapraklı sebzelerde en yüksek miktarlarda bulunur. K vitamininin bitki formu olarak düşünülebilir. Hayvanlarda vitamin olarak aktiftir ve kan pıhtılaşan proteinlerin üretimindeki etkinliği dahil olmak üzere K vitamininin klasik işlevlerini yerine getirir. Hayvanlar ayrıca onu homolog MK-4 (menakinon olarak bilinir) formunda K2 vitaminine dönüştürebilir.

Bağırsak florasındaki bakteriler ayrıca K1’i MK-4 olarak K2 vitaminine dönüştürebilir. MK-4 dışındaki tüm K2 formları yalnızca bunları anaerobik solunum sırasında kullanan bakteriler tarafından üretilebilir.

K vitamininin sentetik bir formu olan K3 vitamini (menadion), glutatyon işlevine müdahale ederek toksik olabileceğinden, artık K vitamini eksikliğini tedavi etmek için kullanılmamaktadır.


Yorumlar

Bir yanıt yazın