Folik asit, folat, b9 vitamini

Folat – B-9 vitamini – Folik Asit

yazar:

kategori:

Folat (B-9 vitamini), kırmızı kan hücresi oluşumunda ve sağlıklı hücre büyümesi ve işlevi için önemlidir. Beyin ve omurganın doğum kusurları riskini azaltmak için besin, hamileliğin erken döneminde çok önemlidir.

Folat hangi yiyeceklerde vardır?

Folat esas olarak koyu yeşil yapraklı sebzelerde, fasulye, bezelye ve fındıkta bulunur. Folat açısından zengin meyveler arasında portakal, limon, muz, kavun ve çilek bulunur. Folatın sentetik formu folik asittir. Doğum öncesi vitaminlerin önemli bir bileşeninde bulunur ve tahıllar ve makarnalar gibi pek çok güçlendirilmiş gıdada bulunur.

Folat eksikliği neden olur?

Folat veya folik asit açısından zengin gıdalardan yoksun bir diyet, folat eksikliğine neden olabilir. Folat eksikliği, çölyak hastalığı gibi ince bağırsağın gıdalardan besinleri emmesini engelleyen rahatsızlıkları olan kişilerde de (malabsorpsiyon sendromları) ortaya çıkabilir.

Yetişkinler için önerilen günlük folat miktarı 400 mikrogramdır (mcg). Gebelik planlayan veya hamile kalabilecek yetişkin kadınlara günde 400 ila 800 mcg folik asit almaları tavsiye edilmelidir.

Folat ve oral folik asit takviyelerinin kullanımına ilişkin araştırmalar şunları göstermektedir:

Doğum kusurları.

Araştırmalar, folik asit takviyelerinin nöral tüpün doğum kusurlarını önleyebileceğini göstermiştir. Günlük doğum öncesi bir vitamin almak – ideal olarak gebe kalmadan üç ay önce başlamak – kadınların bu temel besini yeterince almalarına yardımcı olabilir.

Kalp ve kan damarı hastalığı ve felç

Folik asit, kandaki yüksek homosistein seviyelerini kontrol etmek için B-6 ve B-12 vitaminleriyle birlikte çalışır. Yüksek homosistein seviyeleri, kalp ve kan damarlarının hastalıkları (kardiyovasküler hastalık) riskinizi artırabilir.

Folat eksikliği kansızlık yapar mı?

Folat eksikliği hücre bölünmesini sınırladığından, eritropoez (kırmızı kan hücrelerinin üretimi) engellenir. Bu, büyük, olgunlaşmamış kırmızı kan hücreleri ile karakterize edilen megaloblastik anemiye yol açar. Bu patoloji, normal DNA replikasyonu, DNA onarımı ve hücre bölünmesinde ısrarla engellenen girişimlerden kaynaklanır ve RNA ve protein sentezi yapabilen, ancak nükleer kromatinin kümelenmesi ve parçalanması ile bol sitoplazmaya sahip megaloblastlar (ve hipersegmente nötrofiller) adı verilen anormal derecede büyük kırmızı hücreler üretir . Bu büyük hücrelerin bazıları, olgunlaşmamış (retikülositler) olmasına rağmen, anemiyi telafi etmek için kemik iliğinden erken salınır. [*] Hem yetişkinler hem de çocuklar normal kırmızı ve beyaz kan hücreleri yapmak ve yorgunluğa, halsizliğe ve konsantre olamamaya neden olan anemiyi önlemek için folata ihtiyaç duyar. [*] [*]

Kanser

Bazı araştırmalar folatın çeşitli kanser riskini azaltabileceğini öne sürüyor.

Depresyon

Bazı kanıtlar, folik asidin depresyon tedavisinde yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Demans

Demansın önlenmesi için folik asit desteğini destekleyecek yeterli kanıt yoktur.

Çoğu insan için en iyisi yiyeceklerden folat almaktır. Dengeli bir diyet genellikle ihtiyacınız olan her şeyi sağlar. Bununla birlikte, hamile kalmayı planlayan, hamile kalabilen, hamile olan veya emziren kadınlar için folik asit takviyeleri önerilir.

Folik asit takviyeleri, vücudun folatı absorbe etme kabiliyetine müdahale eden zayıf diyetlere veya koşullara sahip kişilere de yardımcı olabilir.

Folik asit eksikliği

Besinsel folat eksikliği oral folik asit takviyeleri ile tedavi edilir. Bu tür bir eksiklik, tahıl ve makarna gibi yiyecekleri folik asitle zenginleştiren pek çok ülkede artık bir sorun değil.

Güvenlik ve yan etkiler
Uygun dozlarda ağızdan kullanıldığında, folik asit güvenlidir.

Folik asidin oral kullanımı şunlara neden olabilir:

Ağzındaki kötü tat, Mide bulantısı, İştah kaybı, Bilinç bulanıklığı, konfüzyon, Sinirlilik, Uyku düzeni bozukluğu.
Alerjisi olan kişiler folik asit takviyelerine tepki gösterebilir. Alerjik reaksiyonun uyarı işaretleri şunları içerir:

Deri döküntüsü
Kaşıntı
Kırmızılık
Nefes almada güçlük
Fazla folik asit idrarla atılır.

Yüksek folat alımı, nörolojik etkileri geri döndürülemez hale gelene kadar B-12 vitamini eksikliğini maskeleyebilir. Bu, genellikle hem folik asit hem de B-12 vitamini günlük değerinin yüzde 100’ünü içeren bir takviye alarak düzeltilebilir.

Etkileşimler
Olası etkileşimler şunları içerir:
Antikonvülsanlar. Folik asitin fosfenitoin (Cerebyx), fenitoin (Dilantin, Phenytek) veya primidon (Mysoline) ile alınması ilacın kanınızdaki konsantrasyonunu azaltabilir.
Barbitüratlar. Merkezi sinir sistemi depresanı (barbitürat) görevi gören bir ilaçla birlikte folik asit almak ilacın etkinliğini azaltabilir.
Metotreksat (Trexall). Kanseri tedavi etmek için kullanılan bu ilaçla folik asit almak, etkinliğini etkileyebilir.
Pirimetamin (Daraprim). Bu antimalaryal ilaçla folik asit almak ilacın etkinliğini azaltabilir.