Biotin B7 vitamini

Biotin B7 Vitamini Nedir? Ne Zaman Kullanmak gerekir?

yazar:

kategori: ,

Biotin bir B vitaminidir. Biotin B7 vitamini olarak da adlandırılır. Yumurta, süt veya muz gibi yiyeceklerde az miktarda bulunur.

Biotin, biotin eksikliğinde kullanılır. Ayrıca saç dökülmesi, kırılgan tırnaklar ve diğer koşullar için yaygın olarak tavsiye edilir.

Biotin B7 vitamini nasıl etki eder?

B7 vitamini, vücuttaki yağlar, karbonhidratlar ve diğerleri gibi belirli maddeleri parçalayan önemli bir enzim bileşenidir.

Düşük seviyelerini tespit etmek için iyi bir laboratuvar testi yoktur, bu nedenle bu durum genellikle saçın incelmesi (sıklıkla saç renginin kaybolmasıyla birlikte), gözler, burun ve ağız çevresinde kırmızı pullu döküntü gibi semptomlarıyla tanımlanır. Diğer semptomlar arasında depresyon, yorgunluk, halüsinasyonlar ve kollarda ve bacaklarda karıncalanma bulunur. Diyabetin düşük biotin seviyelerine neden olabileceğine dair bazı kanıtlar var.

Biotin B7 vitamini ne zaman ve hangi durumlarda kullanılır?

Biotin eksikliği; takviyelerle veya besinlerle almak, kandaki düşük seviyelerini tedavi etmeye yardımcı olabilir. Ayrıca kandaki seviyelerinin çok düşmesini de önleyebilir. Kandaki düşük biotin seviyeleri saçın incelmesine ve gözler, burun ve ağız çevresinde kızarıklığa neden olabilir. Diğer semptomlar arasında depresyon, ilgisizlik, halüsinasyonlar ve kollarda ve bacaklarda karıncalanma bulunur. Hamile olanlarda, uzun süre tüple beslenen, yetersiz beslenen, hızlı kilo kaybına uğramış veya belirli bir kalıtsal durumu olan kişilerde düşük B7 vitamin seviyeleri oluşabilir. Sigara içmek ayrıca seviyelerin düşmesine neden olabilir.

Saçlı deri ve yüzde pürüzlü, pullu cilt (seboreik dermatit).

Düzensiz saç dökülmesi (alopesi areata). Cilde steroid krem ​​sürmenin yanı sıra ağız yoluyla biotin ve çinko almak saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olabilir.

Biotin Vitamin B7 bulunduran yiyecekler
Biotin Vitamin B7 bulunduran yiyecekler

Biyotin-tiamine duyarlı bazal gangliya hastalığı; Beyni ve sinir sisteminin diğer kısımlarını etkileyen kalıtsal bir durumdur. Bu rahatsızlığa sahip kişiler, değişen zihinsel durum ve kas problemleri yaşarlar. İlk araştırmalar, biotin artı tiamin almanın bu bölümleri tek başına tiamin almaktan daha etkili olmadığını göstermektedir. Ancak kombinasyon, atakların daha kısa sürmesini sağlayabilir.

Kırılgan tırnaklar: Bu vitaminin bir yıla kadar ağız yoluyla alınması, kırılgan tırnaklara sahip kişilerde el ve ayak tırnaklarının kalınlığını artırabilir.

Diyabet: Bazı erken araştırmalar, kromla birlikte biotin almanın diyabetli kişilerde kan şekerini düşürebileceğini gösteriyor. Bununla birlikte, tek başına biotin almak, diyabetli kişilerde kan şekeri düzeylerini iyileştirmiyor gibi görünmektedir.

Diyabetli kişilerde sinir ağrısı (diyabetik nöropati); Erken araştırmalar, biotini ağızdan veya enjeksiyon yoluyla almanın diyabetli kişilerin bacaklarındaki sinir ağrısını azaltabileceğini göstermektedir.

Multible Skleroz (MS); Bazı araştırmalar, yüksek dozda biotin almanın MS’li bazı kişilerde engelliliği ve görüşü iyileştirebileceğini ve felci azaltabileceğini göstermektedir. Ancak diğer araştırmalar bu sonuçlarda herhangi bir gelişme bulamamıştır.

Kas krampları; Diyaliz tedavisi gören kişilerde kas krampları görülür. Erken araştırmalar, ağız yoluyla biyotin almanın bu insanlarda kas kramplarını azaltabileceğini göstermektedir.

Yan Etkiler ve Güvenlik

Ağızdan alındığında: Biotin, ağızdan uygun şekilde alındığında çoğu insan için GÜVENLİ olduğu düşünülür. Önerilen dozajlarda kullanıldığında iyi tolere edilir.

Cilde uygulandığında: % 0,6’ya kadar biotin içeren kozmetik ürünler olarak cilde uygulandığında çoğu insan için OLASI GÜVENLİDİR.

Özel Önlemler ve Uyarılar:

Hamilelik ve emzirme: Biotin hamilelik ve emzirme döneminde önerilen miktarlarda kullanıldığında OLASI GÜVENLİDİR. Gebelik ve emzirme dönemlerinde ilaç ve takviye edici gıdalar doktor kontrolünde ve tavsiyesi ile alınmalıdır.

Çocuklar: Bu vitaminin ağızdan ve uygun şekilde alındığında OLASI GÜVENLİDİR.

Vücudun biyotini işleyemediği kalıtsal bir durum (biyotinidaz eksikliği): Bu rahatsızlığı olan kişilerin fazladan biotine ihtiyacı olabilir.

Böbrek diyalizi: Böbrek diyalizi alan kişilerin fazladan biotine ihtiyacı olabilir. Doktor kontrolünde ve tavsiyesi ile alınmalıdır.

Sigara: Sigara içen kişilerde biotin seviyeleri düşük olabilir ve takviyesine ihtiyaç duyabilirler.

Laboratuvar testleri: Biyotin takviyeleri almak, birçok farklı kan laboratuvarı testinin sonuçlarını değiştirbilir. Biotin, yanlış yüksek veya yanlış düşük test sonuçlarına neden olabilir. Bu, eksik veya yanlış teşhislere yol açabilir. Biyotin takviyesi alıyorsanız, özellikle de laboratuvar testleri yaptırıyorsanız, kan testinizden önce bu vitamini almayı bırakmanız gerekebileceğinden doktorunuza söyleyin. Çoğu multivitamin, kan testlerini etkileme olasılığı düşük olan düşük dozlarda biotin içerir. Ancak emin olmak için doktorunuzla başvurmalıdır.

Günlük ne kadar almak yeterlidir?

Türkiye beslenme rehberi (TÜBER-2015) Erişkin erkek ve kadınlarda 40 mcg günlük alımın yeterli olduğunu belirtmektedir.

Biotinin diğer isimlendirmeleri: Biotina, Biotine, Biotine-D, Coenzyme R, D-Biotin, Vitamin B7, Vitamin H, Vitamine B7, Vitamine H, W Factor, Cis-hexahydro-2-oxo-1H-thieno[3,4-d]-imidazole-4-valeric Acid.