B Vitaminleri

yazar:

kategori:
Vitamin B1 – Thiamine, Vitamin B2 – Riboflavin, Vitamin B3 – Niacin (nicotinic acid)- nicotinamide – nicotinamide riboside, Vitamin B5 – Pantothenic acid, Vitamin B6 – Pyridoxine – pyridoxal – pyridoxamine, Vitamin B7 – Biotin, Vitamin B9 – Folate, Vitamin B12 – Cobalamins

B vitaminleri, hücre metabolizmasında önemli rol oynayan suda çözünen bir vitamin sınıfıdır. Bu vitaminler benzer isimlere sahip olsalar da, kimyasal olarak farklı bileşiklerdir ve genellikle aynı gıdalarda bir arada bulunurlar. Genel olarak, sekizini de içeren diyet takviyeleri, B vitamini kompleksi olarak adlandırılır. Bireysel B vitamini takviyeleri, her bir vitaminin belirli sayısı veya adıyla anılır: B1 = tiamin, B2 = riboflavin, B3 = niasin, vb. Bazıları, adıyla numaradan daha iyi bilinir: niasin, pantotenik asit, biyotin ve folat.

Her B vitamini ya temel metabolik süreçler için bir kofaktördür (genellikle bir koenzim) ya da kofaktör için bir öncüdür.
B vitaminleri en fazla et ürünlerinde bulunur. Çoğu işlenmemiş karbonhidrat bazlı gıdalarda da küçük miktarlarda bulunur. Şeker ve beyaz un gibi işlenmiş karbonhidratlar, işlenmemiş muadillerinden daha düşük B vitaminine sahip olma eğilimindedir. Bu nedenle, birçok ülkede yasa gereği, B vitaminleri olan tiamin, riboflavin, niasin ve folik asidin işlendikten sonra beyaz una geri eklenmesi gerekmektedir. Bu bazen gıda etiketlerinde “Zenginleştirilmiş Un” olarak adlandırılır. B vitaminleri özellikle hindi, ton balığı ve karaciğer gibi ette yoğunlaşmıştır. B vitamini için iyi kaynaklar baklagiller (bakliyat veya fasulye), kepekli tahıllar, patates, muz, acı biber, besin mayası, bira mayası ve pekmezdir. Bira yapmak için kullanılan maya, biraların B vitamini kaynağı olmasına neden olsa da, etanol içmek tiamin (B1), riboflavin (B2), riboflavin (B2), niasin (B3), biotin (B7),ve folik asit (B9) emilimini engellediğinden biyoyararlanımları zayıftan negatife kadar değişir. Ek olarak, önceki çalışmaların her biri, bira ve diğer alkollü içeceklerin artan tüketiminin, bu B vitaminlerinde net bir eksikliğe ve bu tür eksikliklerle bağlantılı sağlık risklerine yol açtığını vurgulamaktadır.

Kişinin B vitamini alımını artırmanın popüler bir yolu, besin takviyeleri kullanmaktır.

Suda çözünebildikleri için fazla B vitaminleri genellikle kolaylıkla atılır, ancak bireysel emilim, kullanım ve metabolizma değişiklik gösterebilir. Yaşlılar ve sporcular, emilimdeki problemler ve artan enerji üretimi ihtiyaçları nedeniyle B12 ve diğer B vitaminleri alımlarını takviye etmeye ihtiyaç duyabilirler. Düşük plazma tiamin konsantrasyonunun yüksek prevalansına ve diyabetle ilişkili artan tiamin klirensine dayalı olarak hem tip 1 hem de tip 2 diyabetiklerin tiamin takviyesi yapması önerilebilir(1). Ayrıca erken embriyo gelişiminde B9 vitamini (folik asit) eksikliği nöral tüp kusurlarıyla ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle, gebe kalmayı planlayan kadınlar genellikle günlük diyetle folik asit alımını artırmaya ve / veya takviye almaya teşvik edilir(2).