E Vitamini

yazar:

kategori:

E vitamini, Alfa-tokoferol, tokoferil asetat

E Vitamini, dört tokoferol ve dört tokotrienol içeren, yağda çözünen sekiz bileşikten oluşan bir gruptur. Nadir görülen ve genellikle E vitamini bakımından düşük bir diyetten ziyade diyetteki yağları sindirmeyle ilgili altta yatan bir sorundan kaynaklanan E vitamini eksikliği sinir sorunlarına neden olabilir. E Vitamini, hücre zarlarını reaktif oksijen türlerinden koruyan, yağda çözünen bir antioksidandır(1).

Yetişkinlerin günde 7 ila 15 mg arasında tüketmeleri önerilmektedir. 2016 itibariyle tüketim, alfa-tokoferol için günlük ortalama 6.2 mg diyet alımını bildiren yüzden fazla çalışmanın dünya çapında bir özetine göre önerilerin altında kalmaktadır(2). Toplumsal çalışmalar, daha fazla E vitamini içeren yiyecekler tüketen veya kendi başına E vitamini takviyesi almayı seçen kişilerin kardiyovasküler hastalıklar, kanser, demans ve diğer hastalıkların insidansının daha düşük olduğunu tespit etmiş olmakla birlikte plasebo kontrollü klinik deneylerin sonuçları herzaman bu bulguları desteklememektedir.

Hem tokoferoller hem de tokotrienoller, kromanol halkası üzerindeki metil gruplarının sayısı ve konumu ile belirlendiği üzere α (alfa), β (beta), γ (gama) ve δ (delta) formlarında bulunur(3, 4).
E vitamininin birçok farklı formundan gamma-tokoferol (γ-tokoferol), Kuzey Amerika diyetinde bulunan en yaygın formdur, ancak alfa-tokoferol (α-tokoferol) biyolojik olarak en aktif olanıdır. (1). Hurma yağı bir tokotrienol kaynağıdır.

Alfa-tokoferol doğal olarak bitkisel yağlardan ekstrakte edilen veya daha yaygın olarak sentetik yöntemlerle üretilen tokoferil asetat, tek başına veya bir multivitamin ürününe dahil edilerek veya ciltte kullanım için yağlar ve losyonlar halinde popüler bir besin takviyesi olarak kullanılmaktadır.


Yorumlar

Bir yanıt yazın