C Vitamini

yazar:

kategori:

C Vitamini – Askorbik asit – Askorbat

Askorbik asit ve askorbat olarak da bilinen C vitamini, çeşitli yiyeceklerde bulunan ve besin takviyesi olarak satılan bir vitamindir. İskorbüt hastalığını önlemek ve tedavi etmek için kullanılır. C vitamini, dokunun onarımında ve bazı nörotransmiterlerin enzimatik üretiminde rol oynayan temel bir besindir. Birkaç enzimin çalışması için gereklidir ve bağışıklık sistemi işlevi için önemlidir. Aynı zamanda bir antioksidan görevi görür.

Düzenli takviye kullanımının soğuk algınlığının süresini azaltabileceğine dair bazı kanıtlar vardır, ancak enfeksiyonu önlediği görülmemektedir. Takviyenin kanser, kardiyovasküler hastalık veya demans riskini etkileyip etkilemediği açık değildir. Ağız yoluyla veya enjeksiyonla alınabilir.

C vitamini genellikle iyi tolere edilir. Büyük dozlar gastrointestinal rahatsızlığa, baş ağrısına, uyku güçlüğüne ve ciltte kızarmaya neden olabilir. Normal dozlar hamilelik sırasında güvenlidir.

C vitamini 1912’de keşfedildi, 1928’de izole edildi ve 1933’te kimyasal olarak üretilen ilk vitamindi. C vitamini, pahalı olmayan jenerik ve reçetesiz satılan bir ilaç olarak mevcuttur.

C vitamini içeren yiyecekler arasında turunçgiller, kivi, guava, brokoli, Brüksel lahanası, dolmalık biber ve çilek bulunur. Uzun süreli saklama veya pişirme, gıdalardaki C vitamini içeriğini azaltabilir.


Yorumlar

Bir yanıt yazın